İnternet hızı nasıl artırılır? İnternetim neden yavaş?

İnternet hızı nasıl artırılır? İnternet bağlantım neden yavaş? İşte bu sorular evde internet kullanan okurlarımızın canını son derece fazla sıkan hatta zaman zaman sinir bozucu olabilen konuların başında gelmektedir.

Fiber internet bağlantıları ve bu altyapı eğer yaşadığımız bölgede yoksa adsl bağlantıları üzerinden dünyaya bağlanıyoruz. Bildiğiniz üzere pek çok internet servis sağlayıcı Türk Telekom Altyapısı kullanmakta. Durum böyle olunca internet hızını ölç komutu TTNET alt yapısı kullanan müşteriler için son derece kolay olabilirken diğerleri için yanıltıcı sonuçlar alınabilmekte.

Bu yazımızda internet hızı nasıl artırılır? sorusuna cevap vereceğiz.

İnternet hızı testi nasıl yapılır?

İnternet hızı testi vodafone, turkcell veya diğer servis sağlayıcıların kendi websiteleri üzerinden de yapılabiliyor olsa da biz size başka internet hızı ölçme siteleri önereceğiz.

İnternet hızınızı ölçmek için şu siteyi ziyaret edin; http://www.speedtest.net/

Kullanımı çok kolay olan bu sitede açılan ekrandan ”ok” tuşuna basmanız yeterli.

İnternet hızınızı ölçmek için speedtest sitesinin android ve IOS mobil uygulamaları da mevcut.

İnternet hızı nasıl artırılır? İnternet hızı artırma hileleri nelerdir?

Speedtest sitesi üzerinden yukarıdaki ekran görüntüsünden de göreceğiniz üzere ping süresidownload ve upload hızları öğrenebiliniyor. Ancak internet hızınızın artırılması için tahmin edebileceğiniz üzere dijital bir altyapı söz konusu değil.

İnternet hızınızın servis sağlayıcılar tarafından kısıtlanması ve internet download hızınızın ayarlanması için yeniden yapılandırma talebinde ücretsiz şekilde başvurda bulunabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere 1 Ocak 2019 itibariyle internet sağlayıcılar Adil Kullanım Kotasını artık kaldırdı. Tabi fiyatlar da bu doğrultuda artmış olsa da hız konusunda pek çoğumuz müzdaribiz.

İnternet hızınızın artırılması için kota yükseltme talebinde bulunabileceğiniz gibi, sinyal güçlendirici satın alarak daha efektif bir internet hızı elde edebilirsiniz. Pek çoğumuz wifi kullanıyoruz, lütfen hız konusunda bunu da gözden çıkarmayın. Kablo ile bağlanmak her zaman daha hızlıdır.

İnternet hızı nasıl ölçülür sorusuna kolayca nasıl yapabileceğinizi bu yazımızda paylaştık. Merak ettiğiniz diğer şeyler için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?