Google dışında hangi arama motorları kullanılıyor?

arama-motorlari

Artık bunca geçmişimize rağmen bunca yaşanan maziye rağmen Google eninde sonunda bir gün kapandı diyelim.

Google dışında Google alternatifi arama motorları hangileridir?  İşte bu yazımızda sizlerle bazı popüler arama motorlarını paylaşacağız.

Arama motorları henüz yokken insanlar bir websitesinin adını tarayıcı çubuğuna direkt yazarak giriş yapıyorlardı. Çevirmeli ağ kullanımı telefon sesi filan hatırlayanlarınız mutlaka olacaktır.

Google alternatifi arama motorları nelerdir?

Google dışında farklı siteler üzerinden aramalar yapmak isterseniz sizlerle güzel önerilerimizi paylaştığımız bu listeyi mutlaka okumalısınız.

  1. Duckduckgo Gizlilik konusunda oldukça iddialı olan bu oluşum henüz çok fazla denemesem de son yıllarda inanılmaz bir yükseliş gösteriyor. Denemek isterseniz duckduckgo sitesini ziyaret ederek aramalarınızı yapabilirsiniz.
  2. Yandex arama motoru Rusya merkezli bir oluşum. Bu arama motorunda da tıpkı google gibi son derece faydalı araçlar, webmaster araçları ve diğer özellikli ürünler bulunuyor. Yandex arama motorunu Fenerbahçe Spor Kulübüyle yaptığı sponsorluk anlaşmasıyla daha yakından tanımıştık.
  3. Yaani arama motoru Yerli ve milli arama motorumuz Yaani Turkcell destekli – sponsorluğunda yayında olan bir arama motorudur. Televizyonlarda çıkan Yaani reklamları yapılan her bilmem kaç milyon arama için bir ağaç dikileceğinden bahseder. Yerli ve Milli kodlarla oluşturulmasından söz eden bu reklamların mutlaka bu arama motorunu kullanmanız gerektiği hissini yarattığını da söylemeliyiz.

Burada listeyi daha fazla abartarak adını hiç duymadığınız absürt absürt websitelerini paylaşmak son derece saçma olacağından bu üç google alternatifi arama motorunu henüz denemediyseniz denemenizi öneririm.

Yandex arama sonuçları için tıkladığınızda yeni sekmede açma huyundan vazgeçmediği sürece, yaani globalleşen dünyada farklı ülkelerce de kullanılmadıkça, google absürt gizlilik hataları yapmadıkça, duckduckgo bi 10 sene daha kendini duyurmadıkça tam da bu kıvamda bir arama motoru sanırsam olmayacak gibi duruyor.

Bu arada fonlama kitlesel yatırım sitelerinde (teşvik) bekleyen girişimler arasında yerli arama motoru yazılımları da var. Onları da bir başka yazımızda sizlerle paylaşabiliriz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?