Fransız Mühendislik Harikası

Fransız bilim adamları da tıpkı Japon, Çinli ve İsrailli bilim adamları gibi bilimde sınır tanımıyor, Fransız mühendis E.V. Ryuibbeke Bionic Bird ( biyonik kuş ) adını verdiği yepyeni bir robot üretmeyi başardı. Robotu uçan bir kelebek makineye 5 yıl sonra dönüştürdü ve adını Meta Fly koydu. Ancak bu metal kelebeği gerçeğinden ayırmak imkansız gibi…

Uzaktan Kumanda ile Çalışıyor

Nano teknoloji ürünü kelebek, casusluk amaçları için kullanılabilir. Kanat açıklığı 30 cm ve uzunluğu 19 cm boyutundaki bu robot, 10 gr ağırlığa sahip. Son derece esnek bir kanat yapısı olan robotun lityum pillerden enerji aldığını da belirtelim. 1 saat şarj ile 30 dakika uçabilen bu kelebek, farklı enerji kaynakları ile entegre edilerek uçuş süresi uzatılabilecek şekilde tasarlandı. Askeri alanda bilgi almak ses dinlemek için kullanılabilir. Gece görüş kameraları eklenerek, sessizce bilgi toplayabilir. Hızı ise saatte 12 km ve oldukça iyi bir hız.

Uzaktan Kumanda Mesafesi

Uçan robot kelebek, 100 m çapındaki bir kumanda cihazı ile kontrol edilebilir. Kablosuz alıcı-verici mesafesi istenirse opsiyonel olarak arttırılabilir.  Kelebeğin tüm parçaları hem sağlam hem de hafif malzemeden üretildi. Karbon fiber bu ihtiyacı karşılayabilen en sağlam ve pahalı yapı olmaya devam ediyor.

Robot Satılacak

Kelebek robotun üretim amacı, para kazanmak! Bu robotun 150 dolar civarında perakende satılması düşünülüyor. Son derece makul bir fiyat olan 150 dolar ile geceleri keşfe çıkmak, görüntü almak çok kolay. Bu kolaylığın bazı olumsuz getirileri de olabilir. Örneğin izinsiz birilerini gözetleme ve dinleme gibi suçların önüne nasıl geçileceği tartışma konusu.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?